Eaton BR BRHX2100 100A 2P 120/240V 22kA Thermal Magnetic Circuit Breaker
In stock - 24 items available
SKU: BRHX2100 UPC: 786689041656
  • Visa
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: BR (for Eaton BR loadcenters and equipment)
  • UPC: 786689041656
  • Model Number: BRHX2100
  • Breaker Type: Thermal Magnetic
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-on
  • Connections Terminals: Plug-on
  • Wire Size: #4-2/0 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 50 lb-in
  • Dimensions: Height: 3.0 in; Width: 2.6 in; Depth: 1.9 in
  • Weight: 0.75 lbs
  • Certifications: UL Listed
This Eaton BRHX2100 thermal magnetic circuit breaker delivers reliable 100A, 2-pole protection with a high 22kA interrupt rating for 120/240V circuits in Eaton BR loadcenters. Featuring non-interchangeable trip and plug-on mounting, it provides robust overcurrent and short-circuit protection for residential and light commercial applications.