Eaton CHN240GF 40 Amp Double Pole 240V Pigtail-Neutral GFCI Ground Fault Circuit Breaker UL
In stock - 144 items available
SKU: CHN240GF UPC: 786689217266
  • Visa
Eaton CHN240GF 40 Amp Double Pole Circuit Breaker - GFCI Protection, 120/240V, Plug-On, UL Listed
Specifications:
  • Manufacturer: Eaton
  • Model Number: CHN240GF
  • Type: CH Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI)
  • For use in: Eaton Type CH Loadcenters
  • UPC: 786689217266
  • Amperage: 40 Amp
  • Voltage: 120/240 Volt
  • Poles: 2 Pole
  • Connection: Plug-On
  • Wire Size: #14 to #4 AWG