Eaton ECCVH150R 150A 2P 240V 25kAIC NEMA 3R Enclosed Circuit Breaker
In stock - 13 items available
SKU: ECCVH150R UPC: 786685934846
  • Visa
Eaton ECCVH150R: 150 Amp 2-Pole enclosed molded case circuit breaker, 240V, 25kA interrupt rating, NEMA 3R rainproof enclosure, includes CCVH2150 breaker, UL 489 listed.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • UPC: 786685934846
  • Model Number: ECCVH150R
  • Product Type: Enclosed Circuit Breaker
  • Amperage: 150 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC
  • Enclosure Rating: NEMA 3R (rainproof, outdoor)
  • Included Breaker: CCVH2150 (Type CCV tenant main breaker)
  • Mounting Mode: Surface
  • Wire Size: #4-4/0 AWG Cu/Al
  • Dimensions: Height: 23.69 in; Width: 9.31 in; Depth: 5.44 in
  • Weight: 16.3 lbs
  • Certifications: UL 489 Listed, CSA Certified
This Eaton ECCVH150R NEMA 3R enclosed circuit breaker delivers robust 150A, 2-pole protection for 240V outdoor applications. Factory-installed with a CCVH2150 breaker offering 25kAIC interruption, it provides reliable overcurrent safeguarding in a weatherproof rainproof enclosure ideal for service entrance and residential or light commercial use.