GE THQL1120GFTP 20A 120V 1-Pole Ground Fault Breaker Self-Test UL
Out of stock
SKU: THQL1120GFTP UPC: 783164485813
  • Visa
Specification Detail
Brand GE
Manufacturer ABB
Model Number THQL1120GFTP
UPC Number 783164485813
Amperage Rating 20 A
Voltage Rating 120 V
Number of Poles 1
Breaker Type Ground Fault Circuit Interrupter
Connection Type Pigtail
Mounting Type Plug-On
Compatibility Electrical panels with GFCI requirements
Certifications UL Listed
Interrupt Rating 10 kAIC
Wire Size #14-8 AWG CU, #12-8 AWG AL
Dimensions (H × W × D) 4.5 × 1.25 × 3 in