Pass & Seymour, 26352GRY, 20A, 125V, NEMA 5-20R, Decorator Duplex Receptacle, Gray
In stock - 250 items available
SKU: 26352-GRY UPC: 785007785371
  • Visa
Pass & Seymour 26352GRY: 20 Amp, 125V, NEMA 5-20R, Heavy Duty Spec Grade Decorator Duplex Receptacle, 2-Pole, 3-Wire, Gray, cULus Listed.
  • Manufacturer: Legrand
  • Brand: Pass & Seymour
  • Product Line: Pass & Seymour
  • UPC: 785007785371
  • Model Number: 26352GRY
  • Product Type: Heavy Duty Specification Grade Decorator Duplex Receptacle
  • NEMA Configuration: 5-20R
  • Amperage: 20 Amps
  • Voltage: 125 Volts
  • Poles: 2-Pole
  • Wires: 3-Wire
  • Outlet Type: Straight Blade
  • Number of Receptacles: 2
  • Color: Gray
  • Finish: Matte
  • Connection Location: Back and Side Wire
  • Wire Connection Type: Internal Pressure Plates, Screw Terminals
  • Wire Size: #14–10 AWG
  • Dielectric Strength: Withstands 2000V minimum
  • Wall Plate Included: No
  • Indoor/Outdoor: Indoor
  • Application: Commercial
  • Dimensions: Height: 2.635 in; Width: 1.322 in; Depth: 0.78 in
  • Certifications: cULus Listed (E140596), CSA, FEDSPEC, UL 498
This Pass & Seymour 26352GRY heavy duty specification grade decorator duplex receptacle delivers dependable 20 Amp, 2-Pole, 3-Wire performance for 125V NEMA 5-20R commercial applications. Features a corrosion-resistant plated steel strap, impact-resistant nylon face, and back and side wiring with internal pressure plates and screw terminals.