Schneider Electric QO QOB3100VH 100A 3P 120/240V Standard Bolt-On Circuit Breaker
In stock - 11 items available
SKU: QOB3100VH UPC: 785901054801
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901054801
  • Model Number: QOB3100VH
  • Breaker Type: Standard
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Box lugs
  • Wire Size: AWG 4 to AWG 2/0 Cu/Al
  • Tightening Torque: 49.6 lb-in
  • Dimensions: Height: 3.5 in; Width: 2.2 in; Depth: 2.9 in
  • Weight: 1.089 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified
This Schneider Electric QOB3100VH bolt-on circuit breaker delivers reliable 100A, 3-pole standard protection for 120/240V circuits in QO loadcenters. With a 22kA interrupt rating, it ensures robust overcurrent protection and switching for residential and commercial applications.