Siemens BQ2B100H, 100A, 120/240V, 2-Pole, Molded Case Circuit Breaker, Common Trip, 22kA Interrupt Rating, Load Side Lugs Included
Out of stock
SKU: BQ2B100H UPC: 783643161665
  • Visa
  • Brand: Siemens
  • Manufacturer: Siemens
  • Model Number: BQ2B100H
  • UPC Number: 783643161665
  • Type: Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage Rating: 100 Amps
  • Voltage Rating: 120/240 Volts AC
  • Number of Poles: Double Pole (2-Pole)
  • Breaker Technology: Common Trip
  • Connection Type: Load Side Lugs Included
  • Short Circuit Current Rating: 22 kAIC
  • Applications: General Purpose Circuit Protection
  • Certifications: Not specified
  • Dimensions (H × W × D): 3.937 in × 2.756 in × 1.969 in