Square D PowerPacT B, BDA34100Y, 100A, 3P, 480Y/277V, I-Line, Thermal Magnetic, Circuit Breaker
In stock - 3 items available
SKU: BDA34100Y UPC: 3606481152473
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • GTIN: 3606481152473
  • Model Number: BDA34100Y
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC
  • Interrupt Rating: 18 kAIC at 480Y/277V AC
  • Continuous Current Rating: 80%
  • Mounting Mode: I-Line Plug-In
  • Connections Terminals: I-Line connection (line side); Mechanical Lugs (load side)
  • Wire Size: #14–2/0 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 31.9–38.9 lb-in (AWG 14–10); 44.3–54.9 lb-in (AWG 8–2/0)
  • Dimensions: Height: 5.4 in; Width: 3.2 in; Depth: 3.5 in