Eaton BAB3100H 100A 3P 240V Bolt-On Circuit Breaker
In stock - 19 items available
SKU: BAB3100H UPC: 786679304006
  • Visa
Eaton BAB3100H: 100A 3P thermal-magnetic Quicklag industrial breaker, 240V, 10kAIC rating, bolt-on mounting, non-interchangeable trip type, HACR rated, CSA certified, UL listed.
Product Specifications
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: BAB
  • UPC: 786679304006
  • Model Number: BAB3100H
  • Amperage Rating: 100 Amperes
  • Number of Poles: 3-Pole
  • Voltage Rating: 240-240 Volts
  • Circuit Breaker Type: BAB
  • Interrupt Capacity: 10 kAIC
  • Type: Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker
  • Mounting Method: Bolt-On
  • Trip Type: Non-Interchangeable
  • Special Features: Bolt-On Mounting
  • Dimensions: Height: 2.9 in; Width: 3 in; Depth: 2.9 in