Eaton BR, BQ2502120, 20A/50A, 4P, 120/240V, Circuit Breaker
In stock - 18 items available
SKU: BQ2502120 UPC: 786676371759
  • Visa
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: BR (for Eaton Type BR loadcenters and residential panels)
  • UPC: 786676371759
  • Model Number: BQ2502120
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Circuit Breaker (Quadplex)
  • Amperage: (2) 20 Amps (1-Pole), (1) 50 Amps (2-Pole)
  • Poles: 4-Pole
  • Voltage: 120V AC at 20A, 120/240V AC at 50A
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-on
  • Wire Size: #14-4 AWG Cu/Al
  • Dimensions: Height: 3 in; Width: 2 in; Depth: 3 in
  • Weight: 0.9 lbs
  • Certifications: UL Listed, HACR Rated
This Eaton BQ2502120 quadplex breaker combines two 1-pole 20A breakers and one 2-pole 50A breaker in a compact 4-pole design for 120/240V circuits in Type BR loadcenters. Ideal for space-saving residential panels.