Eaton BR, BQC240250, 40A/50A, 4P, 120/240V, Quadplex, Circuit Breaker
In stock - 13 items available
SKU: BQC240250 UPC: 786676371933
  • Visa
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton (Cutler-Hammer)
  • Product Range: BR (for Eaton Type BR loadcenters and residential panels)
  • UPC: 786676371933
  • Model Number: BQC240250
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Circuit Breaker
  • Amperage: (1) Two-Pole 40 Amps, (1) Two-Pole 50 Amps
  • Poles: 4-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-on
  • Trip Type: Common Breaker Trip
  • Wire Size: #14–4 AWG Cu/Al
  • Dimensions: Height: 2.6 in; Width: 2 in; Depth: 3 in
  • Weight: 0.8 lbs
  • Certifications: UL Listed, HACR Rated, CSA
This Eaton BQC240250 quadplex breaker combines two 2-pole breakers (40A and 50A) with common trip in a compact design for 120/240V circuits in Type BR loadcenters. Ideal for space-saving residential panels requiring dual 240V circuits.