Eaton BR BRLAFGF120 20A 1P 120V AFCI/GFCI Pigtail Neutral Circuit Breaker
Out of stock
SKU: BRLAFGF120 UPC: 786670007906
  • Visa
Eaton BRLAFGF120: 20 Amp 1-Pole AFCI/GFCI Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA, pigtail neutral, 5mA trip sensitivity, UL listed.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: BR (for Eaton BR loadcenters and equipment)
  • UPC: 786670007906
  • Model Number: BRLAFGF120
  • Breaker Type: Combination Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter (AFCI/GFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections Terminals: Pigtail neutral
  • Wire Size: (1) #14-8 AWG, (2) #14-10 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 35.4 lb-in
  • Dimensions: Height: 2.9 in; Width: 1.0 in; Depth: 2.9 in
  • Weight: 0.4 lbs
  • Certifications: UL Listed
  • Trip Sensitivity: 5 mA ground fault protection
This Eaton BRLAFGF120 pigtail neutral circuit breaker provides reliable 20A, 1-pole AFCI/GFCI protection for 120V circuits in BR loadcenters. With 5mA ground fault detection and arc-fault protection, it ensures enhanced safety for residential applications.