Eaton BRCAF120 20 Amp Single Pole 120V Pigtail-Neutral AFCI Arc Fault Circuit Breaker UL
Out of stock
SKU: BRCAF120 UPC: 786685514338
  • Visa
Specifications:
  • Manufacturer: Eaton
  • Model Number: BRCAF120
  • Type: Combination Arc Fault Circuit Breaker (AFCI)
  • For use in: Eaton BR Loadcenters
  • UPC: 786685514338
  • Amperage: 20 Amp
  • Voltage: 120 Volt
  • Poles: 1 Pole
  • Connection: Plug-On
  • Wire Size: #14 to #4 AWG (Copper/Aluminum)
  • Interrupt Rating: 10 Kilo-Amp
  • Dimensions (H x W x L): 1.25" x 3.5" x 6"