Eaton, C25DNE325A, 25A, 3-Pole, 110-120V, Definite Purpose Contactor, Box Lugs, Non-Reversing
In stock - 10 items available
SKU: C25DNE325A UPC: 782116300518
  • Visa
Eaton C25DNE325A: 25 Amp, 3-Pole, Definite Purpose Contactor, 110-120V coil, 600V, box lugs, non-reversing, open enclosure, UL Recognized, CSA Certified.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton / Cutler-Hammer
  • Product Range: C25 (Definite Purpose Contactors, 15–50A, two- and three-pole)
  • UPC: 782116300518
  • Model Number: C25DNE325A
  • Product Type: Definite Purpose Contactor
  • Amperage Rating: 25 Amps (Inductive); 35 Amps (Resistive)
  • Poles: 3-Pole
  • Coil Voltage: 110–120 Volts AC, 50/60 Hz
  • Voltage Rating: 600 Volts AC
  • Type: Non-Reversing
  • Enclosure: Open with metal mounting plate
  • Terminals: Box Lugs (Posidrive Setscrew)
  • Connection: Quick
  • Contacts: Double Break
  • Dimensions: Height: 3.75 in; Width: 2.4 in; Depth: 3.35 in
  • Weight: 1.19 lbs
  • Certifications: UL Recognized, CSA Certified
This Eaton C25DNE325A definite purpose contactor delivers reliable 25 Amp, 3-Pole switching for 110–120V coil applications in HVAC, refrigeration, and motor control loadcenters. Featuring box lug terminals and an open metal mounting plate, it suits residential and light commercial installations.