Eaton CCV, ECCVH200R, 200A, 2P, 240V, Enclosed Circuit Breaker
In stock - 19 items available
SKU: ECCVH200R UPC: 786685934853
  • Visa
Eaton ECCVH200R: 200 Amp, 2-Pole, Enclosed Circuit Breaker, 240V AC, 25 kAIC, NEMA 3R, Tenant Main, UL 489, CSA listed.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton (Cutler-Hammer)
  • UPC: 786685934853
  • Model Number: ECCVH200R
  • Breaker Type: Enclosed Circuit Breaker (Tenant Main Breaker)
  • Amperage: 200 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC
  • Mounting Mode: Surface mount
  • Wire Size: #2/0–300 kcmil (Aluminum/Copper)
  • NEMA Rating: NEMA 3R
  • Used With: CC Circuit Breakers (single- and three-phase)
  • Dimensions: Height: 5.5 in; Width: 9.5 in; Depth: 25 in
  • Weight: 17 lbs
  • Certifications: UL 489, CSA Std. C22.2 No. 5
This Eaton ECCVH200R enclosed circuit breaker delivers dependable 200A, 2-Pole protection for 240V AC circuits in CCV tenant main applications. Designed for surface mounting with 25 kAIC interrupt rating and NEMA 3R rating, it supports group metering and light commercial installations.