Eaton CH, CHP32L225X5, 225A, 32-Space, 64-Circuit, 120/240V, PON, Main Lug, Load Center
In stock - 1 items available
SKU: CHP32L225X5 UPC: 786689054304
  • Visa
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: CH (Type CH — Plug-On Neutral load centers)
  • UPC: 786689054304
  • Model Number: CHP32L225X5
  • Product Type: Main Lug Load Center
  • Special Feature: Plug-On Neutral (PON)
  • Amperage Rating: 225 Amps
  • Number of Spaces: 32
  • Number of Circuits: 64
  • Phase: Single-Phase
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Number of Wires: 3-Wire
  • Interrupt Rating: 25 kAIC
  • Bus Material: Copper
  • Enclosure: NEMA 1 (Indoor, General Purpose)
  • Enclosure Material: Steel
  • Box Size: X5
  • Wire Size (Main Lugs): #4 AWG–300 kcmil
  • Dimensions: Height: 4.00 in; Width: 14.30 in; Depth: 29.00 in