Eaton CH, CHP42N225R, 225A, 42-Space, 120/240V, NEMA 3R, Plug-On Neutral, Convertible Loadcenter
In stock - 12 items available
SKU: CHP42N225R UPC: 786689058746
  • Visa
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: CH
  • Product Range: CH (for Eaton Type CH loadcenters and residential panels)
  • UPC: 786689058746
  • Model Number: CHP42N225R
  • Product Type: Convertible loadcenter (main breaker or main lug)
  • Amperage Rating: 225 Amps
  • Number of Spaces: 42 spaces
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Phase: Single-phase
  • Bus Material: Copper
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Enclosure Type: NEMA 3R (Rainproof)
  • Enclosure Material: Metallic
  • Neutral System: Plug-On Neutral
  • Feed Type: Overhead
  • Number of Wires: 3-wire
  • Box Size: X7
  • Dimensions: Height: 5.19 in; Width: 14.31 in; Depth: 37 in