Eaton CH, CHP42N225X7, 225A, 42 Space, 120/240V, Plug-On Neutral, Convertible Loadcenter
In stock - 17 items available
SKU: CHP42N225X7 UPC: 786679189689
  • Visa
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: CH
  • Product Range: CH (for Eaton Type CH plug-on neutral loadcenters and residential panels)
  • UPC: 786679189689
  • Model Number: CHP42N225X7
  • Product Type: Convertible Loadcenter
  • Amperage Rating: 225 Amps
  • Number of Spaces: 42
  • Number of Circuits: 42
  • Voltage Rating: 120/240 Volts AC
  • Phase: Single-phase
  • Interrupt Rating: 25 kAIC
  • Bus Material: Copper
  • Feed Type: Top/bottom
  • Number of Wires: 3
  • Enclosure: NEMA 1
  • Enclosure Material: Metallic
  • Box/Cover Size: X7 (cover sold separately)
  • Dimensions: Height: 3.88 in; Width: 14.31 in; Depth: 37 in