Eaton CH CHFP120AF 20A 1P 120V AFCI Plug-On Neutral Circuit Breaker
In stock - 400 items available
SKU: CHFP120AF UPC: 786689058951
  • Visa
Eaton CHFP120AF: 20 Amp 1-Pole AFCI Arc-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA, plug-on neutral, UL listed.
  • UPC: 786689058951
  • Model Number: CHFP120AF
  • Breaker Type: Arc-Fault Circuit Interrupter (AFCI)
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-on
  • Connections Terminals: Plug-on neutral
  • Wire Size: #14-8 AWG
  • Tightening Torque: 14-16 lb-in
  • Dimensions: Height: 3.25 in; Width: 0.75 in; Depth: 4.5 in
  • Weight: 0.5 lbs
  • Certifications: UL Listed
This Eaton CHFP120AF plug-on neutral circuit breaker provides reliable 20A, 1-pole AFCI protection for 120V circuits in Eaton CH loadcenters. Ideal for residential applications, it detects arc faults to enhance electrical safety.