Eaton CV2150XMM 150A 2P 120/240V Main Circuit Breaker
In stock - 4 items available
SKU: CV2150XMM UPC: 786685706467
  • Visa
Eaton CV2150XMM: 150A 2P main/tenant breaker, 120/240V, 65kA SCCR, molded case design, UL 489 listed, CSA certified, #6-4/0 AWG Cu/Al compatible, includes mounting kit.
Product Specifications
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton CV
  • UPC: 786685706467
  • Model Number: CV2150XMM
  • Product Type: Molded Case Circuit Breaker
  • Product Line: CV Series
  • Amperage Rating: 150A
  • Voltage Rating: 120/240V AC
  • Number of Poles: 2-Pole
  • Short Circuit Current Rating: 65 kA
  • Mounting Type: Fixed (includes mounting kit)
  • Connection Type: Terminal
  • Wire Size Compatibility: 6-4/0 AWG (copper or aluminum)
  • Terminal Capacity: #4/0 kcmil maximum load
  • Dimensions: Height: 5 in; Width: 3.5 in; Depth: 7.5 in