Eaton CVS2150XMM 150A 2P 42kAIC Molded Case Circuit Breaker
In stock - 18 items available
SKU: CVS2150XMM UPC: 00786685705903
  • Visa
Product Specifications
  • Manufacturer: Eaton
  • Model Number: CVS2150XMM
  • UPC: 786685705903
  • Product Type: Molded Case Circuit Breaker
  • Circuit Breaker Frame: CV Series
  • Amperage Rating: 150 Amps
  • Poles: Two-Pole
  • Interrupt Rating: 42 kAIC
  • Wire Compatibility:
    • #6 to #4/0 AWG
    • Suitable for Copper or Aluminum Wire
  • Maximum Load Terminals: #4/0 kcmil
  • Dimensions:
    • Length/Depth: 7.5 in
    • Height: 5 in
    • Width: 3.5 in