Eaton Power Defense PDG23G0020TFFL 20A 3P 600V 35kA@480V Thermal Magnetic Load Only Circuit Breaker
In stock - 6 items available
SKU: PDG23G0020TFFL UPC: 786679906439
  • Visa
Eaton PDG23G0020TFFL: 20 Amp 3-Pole Molded Case Circuit Breaker, 600V AC, 35kA@480V interrupt rating, thermal-magnetic fixed trip, standard load terminals, UL/CSA listed.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: Power Defense (for Eaton Power Defense equipment)
  • UPC: 786679906439
  • Model Number: PDG23G0020TFFL
  • Product Type: Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 600 Volts AC
  • Interrupt Rating: 35 kAIC @ 480V (UL), 18 kAIC @ 600V (UL/CSA), 65 kAIC @ 240V (UL)
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic (Fixed Thermal-Fixed Magnetic)
  • Mounting Mode: Fixed Front Plug-in
  • Connections Terminals: Standard Terminals Load Only
  • Wire Size: #14-4/0 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 120 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.0 in; Width: 4.12 in; Depth: 3.5 in
  • Weight: 4.01 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA, IEC 60947-2, CCC Marked
This Eaton PDG23G0020TFFL molded case circuit breaker provides reliable 20A, 3-pole thermal-magnetic protection for up to 600V AC circuits in Power Defense equipment. Globally rated with 35kA interrupt capacity at 480V, it offers enhanced performance for industrial and commercial applications.