Eaton Series C GHB2060 60A 2P 480Y/277V Molded Case Circuit Breaker
In stock - 18 items available
SKU: GHB2060 UPC: 786679172407
  • Visa
Eaton GHB2060: 60 Amp 2-Pole molded case circuit breaker, 480Y/277 Vac, 125/250 Vdc, fixed thermal/magnetic trip, 65 kAIC@240V/14 kAIC@480V, 50/60 Hz, UL listed.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: Series C (for Eaton Series C loadcenters and equipment)
  • UPC: 786679172407
  • Model Number: GHB2060
  • Product Type: Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage: 60 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC, 125/250 Volts DC
  • Trip Type: Fixed Thermal, Fixed Magnetic
  • Interrupt Rating: 65 kAIC at 240 Vac; 14 kAIC at 480Y/277 Vac
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Line/Load lug
  • Wire Size: #6-350 kcmil Cu/Al
  • Tightening Torque: 275 lb-in
  • Dimensions: Height: 4.0 in; Width: 2.0 in; Depth: 2.63 in
  • Weight: 1.15 lbs
  • Certifications: UL Listed
  • Frequency: 50/60 Hz
This Eaton GHB2060 molded case circuit breaker provides reliable 60A, 2-pole protection for 480Y/277V AC circuits in Series C loadcenters. With fixed thermal/magnetic trip and high interrupt ratings up to 65 kAIC@240V, it ensures robust overcurrent protection for commercial and industrial applications.