Eaton, TRUSBAC15W-BOX, 15A, USB Type A/C Charger, Duplex Receptacle, White
In stock - 63 items available
SKU: TRUSBAC15W UPC: 032664755828
  • Visa
Eaton TRUSBAC15W-BOX: 15 Amp, 125V duplex receptacle with USB Type A and C charging ports, 5A combined USB charging, tamper resistant, decorator style, cULus listed.
  • Manufacturer: Eaton
  • Product Name: Eaton combination USB charger with duplex receptacle
  • Catalog Number: TRUSBAC15W-BOX
  • UPC: 032664755828
  • Model Number: TRUSBAC15W-BOX
  • Product Type: Combination USB charger with duplex receptacle
  • Receptacle Type: Two-pole, three-wire, grounding
  • Amperage Rating: 15 Amps (receptacle)
  • Voltage Rating: 125 Volts AC
  • USB Charging: 5 Amps combined (5 VDC)
  • USB Ports: 2 ports - Type A and Type C
  • Poles: Two-pole
  • Number of Wires: Three-wire
  • NEMA Configuration: 5-15R
  • Contact Material: Brass
  • Wiring Method: Screw terminals (back and side wiring)
  • Allowable Wire Size: #10-14 AWG Copper or Copper Clad Aluminum
  • Tightening Torque: 14 lb-in
  • Mounting Method: Flush
  • Style: Decorator
  • Material: Thermoplastic
  • Color: White
  • Dimensions: Height: 4.19 in; Width: 1.3 in; Depth: 1.4 in
  • Weight: 0.285 lbs
  • Certifications: cULus Listed, NOM
  • Packaging Type: Retail Box
This Eaton TRUSBAC15W-BOX combination USB charger receptacle provides convenient 15 Amp, 125V power plus dual USB Type A and C charging ports rated at 5A combined output. The tamper-resistant decorator-style receptacle features brass contacts, screw terminals, and automatic grounding for reliable residential and commercial installations.