Eaton TWRGF20W 20A 125V GFCI Tamper/Weather-Resistant Slim Receptacle
Out of stock
SKU: TWRGF20W UPC: 032664013416
  • Visa
Eaton TWRGF20W: 20 Amp GFCI Ground-Fault Circuit Interrupter receptacle, 125V, tamper and weather resistant, slim design, white, cULus listed, NOM certified.
  • Manufacturer: Eaton
  • Brand: Eaton
  • Product Range: Wiring Devices
  • UPC: 032664013416
  • Model Number: TWRGF20W
  • Product Type: GFCI Receptacle
  • Amperage: 20 Amps
  • Voltage: 125 Volts AC
  • Circuit Interrupter Type: Ground-Fault Circuit Interrupter (GFCI)
  • Special Features: Tamper resistant, Weather resistant, Self-test
  • Wiring Method: Back and side wire
  • Allowable Wire Size: #14-10 AWG
  • Tightening Torque: 16 lb-in
  • NEMA Configuration: 5-20R
  • Color: White
  • Dimensions: Height: 4.19 in; Width: 1.69 in; Depth: 1.03 in
  • Weight: 3.9 lbs
  • Certifications: cULus Listed, NOM Certified, FedSpec Certified
This Eaton TWRGF20W GFCI receptacle provides reliable 20A, 125V ground-fault protection for residential and commercial applications. Its slim, tamper-resistant, and weather-resistant design ensures enhanced safety and durability, with self-test functionality and compatibility with #14-10 AWG wiring for easy installation.