GE Q-Line THHQL21110 110A 2P 120/240V Circuit Breaker
Out of stock
SKU: THHQL21110 UPC: 783164087758
  • Visa
GE THHQL21110: 110 Amp 2-Pole Circuit Breaker, 120/240V, 22kA, plug-in, UL listed, HACR rated.
  • Manufacturer: ABB
  • Brand: GE
  • Product Range: Q-Line (for GE loadcenters and lighting panels)
  • UPC: 783164087758
  • Model Number: THHQL21110
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic Circuit Breaker
  • Amperage: 110 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections Terminals: Plug-on
  • Wire Size: (1) #4-2/0 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 45 lb-in
  • Dimensions: Height: 3.28 in; Width: 2.0 in; Depth: 2.87 in
  • Weight: 0.794 lbs
  • Certifications: UL Listed, HACR Rated
  • Additional Features: Suitable for Reverse Feed, Non-Interchangeable Trip
This GE Q-Line THHQL21110 circuit breaker provides reliable 110A, 2-pole protection for 120/240V circuits in GE loadcenters and lighting panels. With a 22kA interrupt rating and plug-in design, it ensures enhanced safety and compatibility for residential and commercial applications.