Square D EDB34125 125A 3P 480Y/277V Circuit Breaker
Out of stock
SKU: EDB34125 UPC: 785901072966
  • Visa
Square D EDB34125: 125A 3P E-Frame breaker, 480Y/277V, 25kA SCCR, bolt-on mount for NF panelboards, lug connection, thermal-magnetic trip unit, UL/CSA listed, HACR rated.
Manufacturer: Schneider Electric
Brand: Square D
UPC: 785901072966
Model Number: EDB34125
Circuit Breaker Type: Thermal-Magnetic
Product Line: E-Frame
Amperage Rating: 125 Amps
Voltage Rating: 480Y/277V AC
Interrupt Rating: 25kA at 120V/240V, 18kA at 277V/480Y/277V
Number of Poles: 3-Pole
Mounting Type: Bolt-on
Number of Panel Spaces Required: 3
Connection Type: Aluminum Lugs
Certifications: cULus Listed
Trip Unit Rating: 2300A
Holding Current: 1000A
Wire Size Compatibility: 14-2/0 AWG Copper, 12-2/0 AWG Aluminum
Tightening Torque: 34.5 lbf.in for 14-10 AWG, 49.6 lbf.in for 8-2/0 AWG
Dimensions: Height: 5.66 in; Width: 2.94 in; Depth: 4.05 in
Weight: 4 lbs
Ambient Temperature Rating: 104°F (40°C) Maximum