Square D QO QO2150VH 150A 2P 120/240V Standard Plug-In Circuit Breaker
Out of stock
SKU: QO2150VH UPC: UPC: 785901463887
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901463887
  • Model Number: QO2150VH
  • Breaker Type: Standard
  • Amperage: 150 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections Terminals: Box lugs
  • Wire Size: AWG 1-300 kcmil Cu/Al
  • Tightening Torque: 250.5 lb-in
  • Dimensions: Height: 5.7 in; Width: 3.0 in; Depth: 4.9 in
  • Weight: 2.749 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified
This Schneider Electric QO2150VH plug-in circuit breaker delivers reliable 150A, 2-pole protection for 120/240V circuits in Square D QO loadcenters. With a 22kA interrupting capacity, it ensures robust overcurrent protection and switching for residential and commercial applications.