Siemens 3VA41, 3VA4120-4ED14-0AA0, 20A, 1P, 600V, Thermal Magnetic, Circuit Breaker
In stock - 34 items available
SKU: 3VA4120-4ED14-0AA0-RECON UPC: 804766941764
  • Visa
Siemens 3VA4120-4ED14-0AA0: 20 Amp, 1-Pole, Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347V, 25kA @ 277V, 14kA @ 600Y/347V, load-side lug, UL listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Siemens
  • Brand: Siemens
  • Product Range: 3VA41 (125A frame, for panelboard and industrial applications)
  • UPC: 804766941764
  • Model Number: 3VA4120-4ED14-0AA0
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120/277/347 Volts AC; 125 Volts DC
  • Interrupt Rating: 65 kAIC @ 120V AC; 25 kAIC @ 277V AC; 14 kAIC @ 600Y/347V AC & 125V DC
  • Frame Size: 125 Amp (3VA41 frame)
  • Trip Unit: TM210 — Fixed overload (Ir), Fixed short-circuit (Ii)
  • Mounting Mode: Panelboard / front-face mount
  • Connections Terminals: Load-side lug only (aluminum lugs installed as standard); #14 AWG–3/0 AWG Cu/Al
  • Dimensions: Width: 1.0 in; Height: 5.5 in; Depth: 3.7 in
  • Weight: 0.617 lbs
  • Protection Class: IP40
  • Certifications: UL Listed (File E92074), CSA Certified (File LR18416)
This Siemens 3VA4120-4ED14-0AA0 thermal magnetic molded case circuit breaker delivers dependable 20 Amp, 1-Pole protection for 600Y/347V AC circuits in 3VA41 panelboard applications. With a 125A frame, TM210 fixed trip unit, and 25kA interrupt rating at 277V, it supports industrial, infrastructure, and commercial building applications.