Siemens BA, BA120AFC, 20A, 1P, 120V, AFCI, Pigtail Neutral, Circuit Breaker
In stock - 4 items available
SKU: BA120AFC UPC: 887621215002
  • Visa
Siemens BA120AFC: 20 Amp, 1-Pole, Combination AFCI Arc-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA, pigtail neutral, UL listed.
  • Manufacturer: Siemens
  • Brand: Siemens
  • Product Range: BA (for Siemens BA-type panelboards)
  • UPC: 887621215002
  • Model Number: BA120AFC
  • Breaker Type: Combination Arc-Fault Circuit Interrupter (AFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-On
  • Connections Terminals: Pigtail Neutral
  • Dimensions: Height: 5.3 in; Width: 3.3 in; Depth: 1.2 in
  • Weight: 0.243 lbs
  • Certifications: UL Listed (UL 1699)
This Siemens BA120AFC pigtail neutral circuit breaker provides reliable 20 Amp, 1-Pole combination AFCI arc-fault protection for 120V circuits in Siemens BA-type panelboards. With bolt-on installation and 10kA interrupt rating, it ensures enhanced safety for residential and commercial applications.