Siemens BQ, BQ2B125L, 125A, 2P, 120/240V, Bolt-On, Lug-In/Lug-Out, Circuit Breaker
In stock - 26 items available
SKU: BQ2B125L UPC: 783643161245
  • Visa
  • Manufacturer: Siemens
  • Brand: Siemens
  • Product Range: BQ (for Siemens Type BQ panelboards and commercial loadcenters)
  • UPC: 783643161245
  • Model Number: BQ2B125L
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 125 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-On
  • Connections Terminals: Lug-In/Lug-Out (line-side and load-side lugs included)
  • Dimensions: Height: 4 in; Width: 2 in; Depth: 3 in