Siemens BQ3B040L, 40A, 3P, 240V, Lug-In/Lug-Out, Circuit Breaker
In stock - 14 items available
SKU: BQ3B040L UPC: 783643237261
  • Visa
Siemens BQ3B040L: 40 Amp, 3-Pole, Thermal Magnetic Circuit Breaker, 240V, 10kA, bolt-on with lug-in/lug-out connections, UL listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Siemens
  • Brand: Siemens
  • Product Range: BQ (for Type BQ loadcenters and molded case applications)
  • UPC: 783643237261
  • Model Number: BQ3B040L
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Circuit Breaker
  • Amperage: 40 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Frequency: 60 Hz
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-On
  • Connections Terminals: Lug-In/Lug-Out with load side lugs included
  • Wire Size (Line): #16-6 AWG Cu, #12-6 AWG Al
  • Wire Size (Load): #8-6 AWG Cu, #8-4 AWG Al
  • Dimensions: Height: 4 in; Width: 3 in; Depth: 3 in
  • Operating Temperature: 40°C
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified
  • Product weight: 1 lbs
This Siemens BQ3B040L thermal magnetic circuit breaker delivers dependable 40 Amp, 3-Pole protection for 240V circuits in Type BQ loadcenters. Designed for bolt-on installation with 10kA interrupt rating and lug-in/lug-out connections with included load side lugs, it supports residential and light commercial applications.