Siemens Q Q120DFWG 20A 1P 120V AFCI/GFCI Short Pigtail Neutral Circuit Breaker
Out of stock
SKU: Q120DFWG UPC: 804766152887
  • Visa
Siemens Q120DFWG: 20 Amp 1-Pole AFCI/GFCI Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA, Short Pigtail Neutral, 5mA trip sensitivity, UL listed.
  • Manufacturer: Siemens
  • Brand: Siemens
  • Product Range: Q (for Siemens loadcenters and equipment, WireGuide series compatible)
  • UPC: 804766152887
  • Model Number: Q120DFWG
  • Breaker Type: Combination Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter (AFCI/GFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections Terminals: Short Pigtail Neutral
  • Wire Size: #14-8 AWG Cu, #12-8 AWG Al
  • Tightening Torque: 25 lb-in
  • Dimensions: Height: 2.76 in; Width: 1.0 in; Depth: 2.76 in
  • Weight: 0.45 lbs
  • Trip Sensitivity: 5 mA ground fault protection
  • Certifications: UL Listed
This Siemens Q Q120DFWG Short Pigtail Neutral circuit breaker provides reliable 20A, 1-pole AFCI/GFCI protection for 120V circuits in Siemens loadcenters. With 5mA ground fault detection and arc-fault protection, it ensures enhanced safety for residential applications.