Siemens Sentron, ED43B045L, 45A, 3P, 480V, Thermal Magnetic, Lug, Circuit Breaker
In stock - 15 items available
SKU: ED43B045L UPC: 783643236172
  • Visa
Siemens ED43B045L: 45 Amp, 3-Pole, Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker, 480V, 18kA, lug terminal, UL listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Siemens
  • Brand: Siemens Sentron
  • Product Range: ED (Type ED4, for Sentron panelboards and switchboards)
  • UPC: 783643236172
  • Model Number: ED43B045L
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 45 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 480 Volts AC
  • Interrupt Rating: 18 kAIC at 480V AC; 65 kAIC at 240V AC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Lug Terminal (load side)
  • Wire Size: #10 to 1/0 AWG (Cu/Al)
  • Dimensions: Width: 3 in; Depth: 4.56 in; Height: 6.35 in
  • Weight: 3.0 lbs
  • Certifications: UL Listed (UL 489), HACR Rated, CSA
This Siemens ED43B045L thermal magnetic circuit breaker delivers dependable 45 Amp, 3-Pole protection for 480V circuits in Sentron panelboards and switchboards. Designed for bolt-on installation with 18kA interrupt rating at 480V, it supports commercial and light industrial applications.