Square D E-Frame EDB24015 15A 2P 480Y/277V 25kA Bolt-On Circuit Breaker
In stock - 12 items available
SKU: EDB24015 UPC: 785901879008
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: E-Frame (for Square D NF and NFM Panelboards)
  • UPC: 785901879008
  • Model Number: EDB24015
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic
  • Amperage: 15 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kA at 240 VAC, 18 kA at 480Y/277 VAC, 25 kA at 120/240 VAC
  • Mounting Mode: Bolt-On
  • Connections Terminals: Lugs (Aluminum/Copper)
  • Wire Size: AWG 14...AWG 6 Copper, AWG 12...AWG 6 Aluminum
  • Tightening Torque: 30.09 lbf.in
  • Dimensions: Height: 5.66 in; Width: 1.96 in; Depth: 4.05 in
  • Weight: 3.0 lbs
  • Certifications: UL Listed, cULus, HACR Rated, HID Rated
  • Local Signaling: Visi-Trip indicator (red trip flag)
This Square D E-Frame EDB24015 bolt-on circuit breaker delivers reliable 15A, 2-pole thermal-magnetic protection for 480Y/277V systems in NF panelboards. Featuring a 25kA interrupt rating at 240V, Visi-Trip indicator for faster troubleshooting, and robust overload/short-circuit performance, it is the ideal choice for commercial lighting panelboard applications requiring HACR and HID ratings.