Square D E-Frame EDB24050 50A 2P 480Y/277V 25kA Bolt-On Circuit Breaker
Out of stock
SKU: EDB24050 UPC: 785901879084
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: E-Frame (for Square D NF and NFM Panelboards)
  • UPC: 785901879084
  • Model Number: EDB24050
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic Circuit Breaker
  • Amperage: 50 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC at 240 VAC, 18 kAIC at 480Y/277 VAC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Lugs (line and load side)
  • Wire Size: AWG 14...AWG 2/0 Copper or AWG 12...AWG 2/0 Aluminum
  • Tightening Torque: 34.5 lbf.in (AWG 14-10), 49.6 lbf.in (AWG 8-2/0)
  • Dimensions: Height: 5.66 in; Width: 1.96 in; Depth: 4.05 in
  • Weight: 3.0 lbs
  • Certifications: UL Listed, cULus, HACR Rated, HID Rated
  • Additional Features: Visi-Trip indicator, calibrated for 40°C ambient
This Square D E-Frame EDB24050 bolt-on circuit breaker delivers reliable 50A, 2-pole thermal-magnetic protection for 480Y/277V and 240V systems in NF panelboards. With 25kA interrupt capacity at 240V, Visi-Trip indicator for faster troubleshooting, and bolt-on mounting, it provides superior overload and short-circuit protection for commercial lighting panelboards and high-intensity discharge (HID) applications. TAA compliant and HACR rated.