Square D E-Frame, EDB34090, 90A, 3P, 480Y/277V, Bolt-On Circuit Breaker
Out of stock
SKU: EDB34090 UPC: 785901875376
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: E-Frame (for Square D NF Panelboards and lighting panelboards)
  • UPC: 785901875376
  • Model Number: EDB34090
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage: 90 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC (also rated 120/240V AC)
  • Interrupt Rating: 25 kAIC at 120/240V AC, 18 kAIC at 277V AC and 480Y/277V AC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Aluminum lugs
  • Wire Size: #14-2/0 AWG Cu, #12-2/0 AWG Al
  • Tightening Torque: 34.5 lb-in for AWG 14-10; 49.6 lb-in for AWG 8-2/0
  • Trip Unit Technology: Thermal-Magnetic with LI (Long-time and Instantaneous) functions
  • Hold Current: 1000 Amps
  • Trip Current: 2300 Amps
  • Dimensions: Height: 5.66 in; Width: 2.94 in; Depth: 4.05 in