Square D E-Frame, EGB34100, 100A, 3P, 480Y/277V, Bolt-On, Circuit Breaker
In stock - 5 items available
SKU: EGB34100 UPC: 785901311188
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: E-Frame (for Square D NF Panelboards and lighting panels)
  • UPC: 785901311188
  • Model Number: EGB34100
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic Circuit Breaker
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC (also rated for 120/240 VAC)
  • Interrupt Rating: 65 kAIC at 120/240 VAC, 35 kAIC at 480Y/277 VAC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Aluminum lugs
  • Wire Size: #14-2/0 AWG Cu, #12-2/0 AWG Al
  • Tightening Torque: 34.5 lb-in (AWG 14-10), 49.6 lb-in (AWG 8-2/0)
  • Trip Unit Technology: Thermal-magnetic with trip indicator
  • Hold Current: 1000 Amps
  • Trip Current: 2300 Amps
  • Dimensions: Height: 5.66 in; Width: 2.94 in; Depth: 4.05 in