Square D FA FAL36015 15A 3P 600V Thermal-Magnetic Unit Mount Circuit Breaker
Out of stock
SKU: FAL36015 UPC: 785901423546
  • Visa
Square D FAL36015: 15 Amp 3-Pole Thermal-Magnetic Circuit Breaker, 600V, 14kA, Unit Mount, UL Listed, CSA Certified.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: FA (F-frame) (for Square D I-Line and unit mount applications)
  • UPC: 785901423546
  • Model Number: FAL36015
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic
  • Amperage: 15 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 600 Volts AC
  • Interrupt Rating: 14 kAIC
  • Mounting Mode: Unit Mount
  • Connections Terminals: Lugs (load and line)
  • Wire Size: #14-1 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 45 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.4 in; Width: 4.5 in; Depth: 4.13 in
  • Weight: 4.760 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified, HACR Rated
This Square D FAL36015 unit mount circuit breaker delivers reliable 15A, 3-pole thermal-magnetic protection for 600V circuits in commercial and industrial applications. Compatible with Square D I-Line and unit mount systems, it offers a 14kA interrupt rating for enhanced safety and performance.