Square D PowerPacT B, BDA34125Y, 125A, 3P, 480Y/277V, I-Line, Thermal Magnetic, Circuit Breaker
In stock - 3 items available
SKU: BDA34125Y UPC: 3606489779184
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT B-Frame (for Square D I-Line panelboards and switchboards)
  • UPC: 785901065869
  • Model Number: BDA34125Y
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 125 Amps (80% continuous rating)
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 480Y/277 Volts AC
  • Interrupt Rating: 18 kAIC at 480Y/277V AC; 25 kAIC at 240V AC
  • Mounting Mode: I-Line
  • Connections / Terminals: I-Line plug-in (line side); Mechanical lugs (load side)
  • Wire Size: AWG 14–2/0 Al/Cu
  • Tightening Torque: 31.9–38.9 lb-in (AWG 14–10); 44.3–54.9 lb-in (AWG 8–2/0)
  • Dimensions: Height: 5.4 in; Width: 3.2 in; Depth: 3.5 in
  • Weight: 2.899 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA, HACR Rated, NOM, CE Marked
This Square D BDA34125Y thermal magnetic molded case circuit breaker delivers dependable 125 Amp, 3-Pole overload and short-circuit protection for 480Y/277V circuits in PowerPacT B-Frame I-Line panelboards and switchboards. Rated 18kAIC at 480V, it supports commercial and industrial distribution applications.