Square D PowerPacT B BDL36100 100A 3P 600Y/347V Circuit Breaker
In stock - 39 items available
SKU: BDL36100 UPC: 3606481153227
  • Visa
Product Specifications
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: PowerPacT
  • Range: PowerPacT B Series
  • UPC: 3606481153227
  • Model Number: BDL36100
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 600Y/347 Volts AC
  • Interrupt Rating: 14kA at 600Y/347V AC
  • Mounting Mode: Clip-on 35 x 15 mm symmetrical DIN rail or by screws
  • Connection Terminals: EverLink lugs (line and load)
  • Tightening Torque: 44.3 lbf.in (5 N.m) for AWG 14-4, 79.7 lbf.in (9 N.m) for AWG 3-3/0
  • Dimensions: Height: 5.4 in; Width: 3.2 in; Depth: 3.1 in