Square D PowerPacT J, JJL36250U33X, 250A, 3P, 600V, MCCB
In stock - 15 items available
SKU: JJL36250U33X UPC: 785901511762
  • Visa
Square D JJL36250U33X: 250 Amp, 3-Pole, PowerPacT J Molded Case Circuit Breaker, 600VAC, 25kA, MicroLogic 3.2S Electronic Trip, UL Listed.
SPECIFICATIONS
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT J-Frame (for commercial and industrial power distribution)
  • UPC: 785901511762
  • Model Number: JJL36250U33X
  • Amperage: 250 Amps (80% Continuous Current Rating)
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 600 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC @ 600VAC; 65 kAIC @ 480VAC; 100 kAIC @ 240VAC
  • Mounting Mode: Unit Mount
  • Connections/Terminals: Lugs, Line and Load Side
  • Wire Size: AWG 3/0–350 kcmil Al/Cu
  • Tightening Torque: 221.3 lb-in
  • Dimensions: Height: 7.5 in; Width: 4.09 in; Depth: 3.4 in
  • Weight: 5.3 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA, HACR Rated
This Square D JJL36250U33X PowerPacT J-Frame molded case circuit breaker delivers 250 Amp, 3-Pole protection for 600VAC circuits. With MicroLogic 3.2S electronic trip (LSI) and 25kAIC interrupt rating, it suits commercial and industrial power distribution applications.