Square D PowerPacT Q, QDA32200, 200A, 3P, 240VAC, I-Line, Thermal Magnetic, Circuit Breaker
In stock - 2 items available
SKU: QDA32200 UPC: 785901417842
  • Visa
Square D QDA32200: 200 Amp, 3-Pole, thermal magnetic molded case circuit breaker, 240V AC, 25kA interrupt rating, I-Line mounting, ABC phase, UL listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • UPC: 785901417842
  • Model Number: QDA32200
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 200 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC or 208Y/120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC at 240V AC, 25 kAIC at 208Y/120V AC
  • Mounting Mode: I-Line (bracket mounting)
  • Connections Terminals: I-Line connection (line side), Mechanical Lugs (load side)
  • Wire Size: #4 AWG-300 kcmil copper/aluminum
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in for #4 AWG-300 kcmil
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 4.5 in; Depth: 3.93 in
  • Weight: 4.9 lbs
  • Phase Connection: ABC
  • Certifications: UL 489 Listed, CSA, IEC Certified, HACR Rated
This Square D QDA32200 thermal magnetic molded case circuit breaker delivers dependable 200 Amp, 3-Pole protection for 240V AC circuits in PowerPacT Q-Frame industrial and commercial applications. Designed for I-Line installation with 25kA interrupt rating and ABC phase connection, it supports panelboards and switchboard electrical systems.