Square D PowerPacT Q, QDP22100TM, 100A, 2P, 240VAC, Thermal-Magnetic, Lugs, Circuit Breaker
In stock - 1 items available
SKU: QDP22100TM UPC: 785901702849
  • Visa
Square D QDP22100TM: 100 Amp, 2-Pole, PowerPacT Q Thermal-Magnetic Circuit Breaker, 240VAC, 25kA, lug mount, 80%, HACR Rated, UL Listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT Q-Frame (Molded Case Circuit Breakers, up to 250A — for 240VAC distribution systems)
  • UPC: 785901702849
  • Model Number: QDP22100TM
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage: 100 Amps
  • Continuous Current Rating: 80%
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC, 50/60 Hz
  • Interrupt Rating: 25 kAIC @ 240V AC; 25 kAIC @ 120/208V AC
  • Mounting Mode: Unit Mount (Lug)
  • Electrical Connection: Terminal Nut (line side); Lugs (load side)
  • Wire Size: AWG 4–300 kcmil
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3 in; Depth: 3.93 in
  • Certifications: UL Listed, CSA, HACR Rated
  • Local Signalling: Trip indicator
This Square D QDP22100TM thermal-magnetic molded case circuit breaker delivers dependable 100 Amp, 2-Pole protection for 240VAC circuits in PowerPacT Q-Frame distribution systems. Designed for unit mount lug installation with 25kA interrupt rating, it supports commercial and industrial applications.