Square D PowerPact Q, QDP22125TM, 125A, 2P, 240V, Bolt-On, Circuit Breaker
In stock - 42 items available
SKU: QDP22125TM UPC: 785901672548
  • Visa
Square D QDP22125TM: 125 Amp, 2-Pole, Thermal Magnetic Molded Case circuit breaker, 240V, 25kA, unit mount, lugs, HACR rated, UL listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPact Q-Frame (for 240VAC distribution panels and lighting panelboards)
  • UPC: 785901672548
  • Model Number: QDP22125TM
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage: 125 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC
  • Continuous Current Rating: 80%
  • Mounting Mode: Unit Mount (Bolt-On)
  • Connections Terminals: Terminal nut (line side); Lugs (load side)
  • Wire Size: #4 AWG–300 kcmil
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3.00 in; Depth: 3.93 in
  • Certifications: UL Listed, HACR Rated, CSA Certified
This Square D QDP22125TM thermal magnetic molded case circuit breaker delivers dependable 125 Amp, 2-Pole protection for 240V circuits in PowerPact Q-Frame distribution panels. Designed for unit mount installation with a 25kAIC interrupt rating, it supports commercial and light industrial power distribution applications.