Square D PowerPacT Q, QDP22225TM, 225A, 2P, 240V, 25kA, Stud/Lug, MCCB
In stock - 11 items available
SKU: QDP22225TM UPC: 785901568957
  • Visa
Square D QDP22225TM: 225 Amp, 2-Pole, Thermal Magnetic MCCB, 240V, 25kA, terminal nut line/lug load, 80% rated, UL 489 listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT Q-Frame (Molded Case Circuit Breakers for 240VAC distribution systems, bottom-of-panel mount)
  • UPC: 785901568957
  • Model Number: QDP22225TM
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Amperage: 225 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC @ 240V AC; 25 kAIC @ 120/208V AC
  • Continuous Current Rating: 80%
  • Mounting Mode: Unit mount, bottom of panel
  • Electrical Connection: Terminal nut with studs (line); Lugs (load)
  • Wire Size: #4 AWG – 300 kcmil
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3 in; Depth: 3.93 in
  • Weight: 3.26 lbs
  • Certifications: UL 489, HACR Rated, CSA
This Square D QDP22225TM PowerPacT Q-Frame thermal magnetic molded case circuit breaker delivers dependable 225 Amp, 2-Pole overcurrent protection for 240V distribution systems. Bottom-of-panel unit mount design with stud/nut line connection, lug load connection, 25kA interrupt rating, and 80% continuous rating supports commercial and industrial applications.