Square D PowerPacT Q, QBL22150, 150A, 2P, 240V, Thermal Magnetic, Circuit Breaker
In stock - 6 items available
SKU: QBL22150 UPC: 785901412571
  • Visa
Square D QBL22150: 150 Amp, 2-Pole, Thermal Magnetic Circuit Breaker, 240V, 10kA, lug terminals, UL Listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT Q (for distribution panels and commercial applications)
  • UPC: 785901412571
  • Model Number: QBL22150
  • Breaker Type: Thermal Magnetic
  • Amperage: 150 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Unit Mount (lug)
  • Connections Terminals: Line: Lugs; Load: Lugs
  • Wire Size: #4 AWG to 300 kcmil
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3.00 in; Depth: 3.93 in
  • Weight: 3.35 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA, NOM, HACR Rated
This Square D QBL22150 PowerPacT Q circuit breaker delivers reliable 150 Amp, 2-Pole protection for 240V distribution systems. Designed for unit mount installation with 10kA interrupt rating and lug-to-lug connections, it is ideal for commercial and industrial panel applications.