Square D PowerPacT QBP22200TM 200A 2P 240V Thermal-Magnetic Circuit Breaker
Out of stock
SKU: QBP22200TM UPC: 785901702863
  • Visa
Square D QBP22200TM: 200 Amp 2-Pole Thermal-Magnetic Circuit Breaker, 240V, 10kA, Lugs, UL Listed
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT Q (for PowerPacT Q loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901702863
  • Model Number: QBP22200TM
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic
  • Amperage: 200 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Unit Mount Lug
  • Connections Terminals: Terminal nut (line), Lugs (load)
  • Wire Size: AWG 4 to 300 kcmil Cu/Al
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3.0 in; Depth: 3.93 in
  • Weight: 3.28 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified, NOM Certified, HACR Rated
This Square D QBP22200TM thermal-magnetic circuit breaker provides reliable 200A, 2-pole protection for 240V circuits in PowerPacT Q loadcenters. With a 10kA interrupting rating and lug connections, it ensures robust overcurrent protection and switching for residential and commercial applications.