Square D PowerPacT QGP22100TM, 100A, 240V, 2-Pole Molded Case Circuit Breaker, Thermal Magnetic, 65kA, Lugs, for 240VAC Systems
Out of stock
SKU: QGP22100TM UPC: 785901546085
  • Visa
Specifications
  • Brand: Square D
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Model Number: QGP22100TM
  • UPC Number: 785901546085
  • Type: Molded Case Circuit Breaker
  • Amperage Rating: 100 Amps
  • Voltage Rating: 240 Volts AC
  • Number of Poles: 2-Pole
  • Breaker Technology: Thermal Magnetic
  • Interrupting Rating: 65 kA at 208Y/120VAC and 240VAC
  • Continuous Current Rating: 80%
  • Mounting Type: Unit Mount (Terminal Nuts on Line Side, Lugs on Load Side)
  • Dimensions (H × W × D): 6.47 Inches × 3 Inches × 3.93 Inches
  • Weight: 3.241 Pounds
  • Certifications: UL, CSA, NOM, IEC
  • Special Features: Integral Push-to-Trip Button, HACR Rated
  • Applications: Overcurrent Protection and Switching on 240VAC Systems