Square D PowerPacT QDL22125 125A 2P 240V Circuit Breaker
In stock - 35 items available
SKU: QDL22125 UPC: 785901522829
  • Visa
Schneider Electric QDL22125: 125 Amp 2-Pole PowerPacT Q thermal-magnetic breaker, 240V, 25kA, lug terminals, UL listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: PowerPacT Q (for Square D loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901522829
  • Model Number: QDL22125
  • Breaker Type: Thermal-Magnetic
  • Amperage: 125 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 25 kAIC
  • Mounting Mode: Unit mount
  • Connections Terminals: Lug terminals
  • Wire Size: #4 AWG-300 kcmil
  • Tightening Torque: 247.8 lb-in
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3.0 in; Depth: 3.93 in
  • Weight: 3.32 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified
This Square D QDL22125 PowerPacT Q circuit breaker provides reliable 125A, 2-pole thermal-magnetic protection for 240V AC systems. With a 25kA interrupt rating and lug terminals, it ensures robust overcurrent protection and switching in Square D loadcenters for commercial and industrial applications.